Skip to content

+49 40 822 4567 90

Coffees for your automatic machine

At Espresso International you will find a wide selection of coffees specially roasted for use in automatic machines such as De Longhi, Jura or Saeco. The selection of coffee beans and a clear roast are just two of the fundamental factors for an optimal result in your cup. Ideal for a large cup of coffee or, as they say in Switzerland, a café crème or Schümli. Take a look at our wide range and find the best coffee for fully automatic machines.

67 Products

Alps Coffee ESPRESSO BARMATIC

Alps Coffee ESPRESSO BARMATIC

1kg | Whole Bean | 11.2027
★★★★★ ★★★★★ (0)
$32.37
($32.37/kg) | No.: 1080
Delivery 1-3 Days
Golden Brasil GOLDEN BROWN
Röstfrisch Freshly roasted

Golden Brasil GOLDEN BROWN

250g | Whole Bean | 07.2028
★★★★★ ★★★★★ (0)
$8.55
($34.20/kg) | No.: 10248
Delivery 1-3 Days
ionia SPECIAL BAR

ionia SPECIAL BAR

1kg | Whole Bean | 01.2028
★★★★★ ★★★★★ (0)
$21.55 $23.71 9%
($21.55/kg) | No.: 11410
Delivery 1-3 Days
ionia ESPRESSO SUPERIOR

ionia ESPRESSO SUPERIOR

1kg | Whole Bean | 01.2028
★★★★★ ★★★★★ (0)
$23.71 $24.79 4%
($23.71/kg) | No.: 11408
Delivery 1-3 Days
Cannizzaro ESPRESSO ELITE
Röstfrisch Freshly roasted

Cannizzaro ESPRESSO ELITE

1kg | Whole Bean | 01.2028
★★★★★ ★★★★★ (1)
$34.53 $36.70 5%
($34.53/kg) | No.: 11360
Delivery 1-3 Days
La Genovese ORIENTALE
Röstfrisch Freshly roasted

La Genovese ORIENTALE

250g | Whole Bean | 07.2028
★★★★★ ★★★★★ (0)
$8.55
($34.20/kg) | No.: 11013
Delivery 1-3 Days
Cannizzaro Espresso Aroma Intenso
Röstfrisch Freshly roasted

Cannizzaro Espresso Aroma Intenso

1kg | Whole Bean | 01.2028
★★★★★ ★★★★★ (0)
$29.12
($29.12/kg) | No.: 11357
Delivery 1-3 Days
VESUVIO tasting pack

VESUVIO tasting pack

2,0 kg | Whole Bean
★★★★★ ★★★★★ (0)
$63.33 $66.91 5%
($31.67/kg) | No.: 1415
Delivery 1-3 Days
Alps Coffee ESPRESSO EXQUISIT

Alps Coffee ESPRESSO EXQUISIT

500g | Whole Bean | 11.2027
★★★★★ ★★★★★ (0)
$21.55
($43.10/kg) | No.: 10297
Delivery 1-3 Days
Sant Eustachio GRANI
Röstfrisch Freshly roasted

Sant Eustachio GRANI

500g | Whole Bean | 07.2028
★★★★★ ★★★★★ (0)
$21.55
($43.10/kg) | No.: 11424
Delivery 1-3 Days
ESPRESSO ITALIANO 90/10 tasting pack
Espresso Italiano

ESPRESSO ITALIANO 90/10 tasting pack

3,0 kg | Whole Bean
★★★★★ ★★★★★ (0)
$97.34 $112.28 13%
($32.45/kg) | No.: 1865
Delivery 1-3 Days
Quaranta GRAN CREMA
Röstfrisch Freshly roasted

Quaranta GRAN CREMA

250g | Whole Bean | 07.2028
★★★★★ ★★★★★ (0)
$7.47
($29.88/kg) | No.: 11404
Delivery 1-3 Days
Quaranta CLASSIC

Quaranta CLASSIC

250g | Whole Bean | 02.2028
★★★★★ ★★★★★ (0)
$8.12
($32.48/kg) | No.: 11403
Delivery 1-3 Days
Quaranta ORO

Quaranta ORO

250g | Whole Bean | 02.2028
★★★★★ ★★★★★ (0)
$8.55
($34.20/kg) | No.: 11402
Delivery 1-3 Days
Lucaffe PULCINELLA

Lucaffe PULCINELLA

1kg | Whole Bean | 02.2028
★★★★★ ★★★★★ (0)
$32.37
($32.37/kg) | No.: 11393
Delivery 1-3 Days
Caffè Trucillo Costa D’Amalfi 1950 100% Arabica

Caffè Trucillo Costa D’Amalfi 1950 100% Arabica

250g | Whole Bean | 04.2029
★★★★★ ★★★★★ (0)
$10.72
($42.88/kg) | No.: 11388
Delivery 1-3 Days
LOW ACIDITY ESPRESSO BLU tasting pack

LOW ACIDITY ESPRESSO BLU tasting pack

3,0 kg | Whole Bean
★★★★★ ★★★★★ (0)
$68.11
($22.70/kg) | No.: 10555
Delivery 1-3 Days
Caffè Pezzullo NERA

Caffè Pezzullo NERA

3,0 kg | Whole Bean | 10.2027
★★★★★ ★★★★★ (0)
$86.50 $97.34 11%
($28.83/kg) | No.: 11050
Delivery 1-3 Days
Golden Brasil DECAFFEINATO 1kg
Röstfrisch Freshly roasted
Bundle Bundle

Golden Brasil DECAFFEINATO 1kg

1kg | Whole Bean | 07.2028
★★★★★ ★★★★★ (2)
$29.77
($29.77/kg) | No.: 10247
Out of stock Unavailable
ionia GASTRONOM

ionia GASTRONOM

1kg | Whole Bean | 01.2028
★★★★★ ★★★★★ (0)
$19.38 $21.55 10%
($19.38/kg) | No.: 11409
Out of stock Unavailable