Skip to content

+49 40 822 4567 90

Chocolate Thins • Chocolate • chocolate bars

Our chocolate selection

Chocolate bars - called Napolitains in Italy - are the ideal complement to coffee. From many roasters you can order the small chocolate bars with us. Matching your favorite coffee. Did you know that a British confectioner couple invented the solid chocolate? The store Fry and Sons made what they called "eating chocolate" in 1847 by combining cocoa butter, sugar and chocolate paste. This was a granular, solid form of the treat. Napoleon also loved chocolate. The French leader demanded that wine and chocolate be provided to him and his senior advisors, even during intense campaigns.

12 Products

Babbi Viennesi Pistacchio

Babbi Viennesi Pistacchio

20g | 06.2026
★★★★★ ★★★★★ (0)
$2.27
($113.50/kg) | No.: 40032
Delivery 1-3 Days
Viennese Wafers Classic (Viennesi) - Babbi

Viennese Wafers Classic (Viennesi) - Babbi

20g | 06.2026
★★★★★ ★★★★★ (1)
$2.17
($108.50/kg) | No.: 4781
Delivery 1-3 Days
Viennesi Fondente Wafers - Babbi

Viennesi Fondente Wafers - Babbi

20g | 06.2026
★★★★★ ★★★★★ (0)
$2.17
($108.50/kg) | No.: 4611
Delivery 1-3 Days
Babbini with pistachio cream - Babbi

Babbini with pistachio cream - Babbi

132g | 06.2027
★★★★★ ★★★★★ (1)
$10.72
($81.21/kg) | No.: 4776
Delivery 1-3 Days
Mini mixed wafers - Babbi

Mini mixed wafers - Babbi

132g | 06.2026
★★★★★ ★★★★★ (0)
$13.32
($100.91/kg) | No.: 4775
Delivery 1-3 Days
Classic Viennesi wafers - Babbi

Classic Viennesi wafers - Babbi

200g | 06.2027
★★★★★ ★★★★★ (0)
$19.38
($96.90/kg) | No.: 4778
Delivery 1-3 Days
Dark chocolate (Viennesi) wafers - Babbi

Dark chocolate (Viennesi) wafers - Babbi

200g | 06.2027
★★★★★ ★★★★★ (0)
$19.38
($96.90/kg) | No.: 4777
Delivery 1-3 Days
White chocolate bar with Earl Grey tea - GEPA Organic
Bio Fair Trade

White chocolate bar with Earl Grey tea - GEPA Organic

80g | 04.2027
★★★★★ ★★★★★ (0)
$4.22
($52.75/kg) | No.: 4416
Delivery 1-3 Days
Bonette Pistacchio - Babbi

Bonette Pistacchio - Babbi

180g | 09.2026
★★★★★ ★★★★★ (0)
$25.01
($138.94/kg) | No.: 40035
Delivery 1-3 Days
Babbi Waferone Pistachio Display

Babbi Waferone Pistachio Display

720g | 06.2026
★★★★★ ★★★★★ (0)
$48.61
($67.51/kg) | No.: 40028
Delivery 1-3 Days
Viennesi Classico Display - Babbi

Viennesi Classico Display - Babbi

1,2 kg | 06.2026
★★★★★ ★★★★★ (0)
$108.17
($90.14/kg) | No.: 40029
Delivery 1-3 Days
Babbi Viennesi Pistacchio Display

Babbi Viennesi Pistacchio Display

1,2 kg | 08.2027
★★★★★ ★★★★★ (0)
$108.17
($90.14/kg) | No.: 40030
Delivery 1-3 Days