Skip to content

+49 40 822 4567 90

Coffees for your automatic machine

At Espresso International you will find a wide selection of coffees specially roasted for use in automatic machines such as De Longhi, Jura or Saeco. The selection of coffee beans and a clear roast are just two of the fundamental factors for an optimal result in your cup. Ideal for a large cup of coffee or, as they say in Switzerland, a café crème or Schümli. Take a look at our wide range and find the best coffee for fully automatic machines.

67 Products

ionia GRAN CREMA
Röstfrisch Freshly roasted

ionia GRAN CREMA

1kg | Whole Bean | 09.2028
★★★★★ ★★★★★ (0)
$20.46 $23.72 13%
($20.46/kg) | No.: 11412
Delivery 1-3 Days
Alps Coffee CREME SCHÜMLI

Alps Coffee CREME SCHÜMLI

1kg | Whole Bean | 12.2027
★★★★★ ★★★★★ (0)
$33.46
($33.46/kg) | No.: 1081
Delivery 1-3 Days
Alps Coffee CREMATIC

Alps Coffee CREMATIC

1kg | Whole Bean | 11.2027
★★★★★ ★★★★★ (1)
$32.38
($32.38/kg) | No.: 1016
Delivery 1-3 Days
Hardy 100% ARABICA PORTOFINO
Bundle Bundle

Hardy 100% ARABICA PORTOFINO

1kg | Whole Bean | 05.2028
★★★★★ ★★★★★ (5)
$30.21
($30.21/kg) | No.: 11040
Delivery 1-3 Days
Caffè Alunni ESPRESSO CAMILLO

Caffè Alunni ESPRESSO CAMILLO

1kg | Whole Bean | 03.2028
★★★★★ ★★★★★ (0)
$29.13
($29.13/kg) | No.: 10737
Delivery 1-3 Days
Lollo Caffè CLASSICO ESPRESSO

Lollo Caffè CLASSICO ESPRESSO

1kg | Whole Bean | 12.2027
★★★★★ ★★★★★ (1)
$20.46
($20.46/kg) | No.: 10572
Delivery 1-3 Days
La Genovese ROYAL
Röstfrisch Freshly roasted
Espresso Italiano Gold Medal

La Genovese ROYAL

250g | Whole Bean | 07.2028
★★★★★ ★★★★★ (0)
$9.85
($39.40/kg) | No.: 11012
Delivery 1-3 Days
Caffè Barbaro PLATINUM ESPRESSO
Bundle Bundle

Caffè Barbaro PLATINUM ESPRESSO

1kg | Whole Bean | 02.2028
★★★★★ ★★★★★ (2)
$28.05
($28.05/kg) | No.: 10990
Delivery 1-3 Days
NAPOLI tasting pack

NAPOLI tasting pack

2,0 kg | Whole Bean
★★★★★ ★★★★★ (0)
$49.59
($24.80/kg) | No.: 10310
Delivery 1-3 Days
Quaranta GRAN CREMA
Bundle Bundle

Quaranta GRAN CREMA

1kg | Whole Bean | 12.2027
★★★★★ ★★★★★ (0)
$23.72
($23.72/kg) | No.: 11399
Delivery 1-3 Days
Cannizzaro ESPRESSO EXTRA BAR
Röstfrisch Freshly roasted

Cannizzaro ESPRESSO EXTRA BAR

1kg | Whole Bean | 01.2028
★★★★★ ★★★★★ (0)
$29.13 $31.40 7%
($29.13/kg) | No.: 11358
Delivery 1-3 Days
Arditi Caffè NOI

Arditi Caffè NOI

1kg | Whole Bean | 03.2028
★★★★★ ★★★★★ (0)
$24.80
($24.80/kg) | No.: 10253
Delivery 1-3 Days
Carroux CREMA
Röstfrisch Freshly roasted

Carroux CREMA

1kg | Whole Bean | 07.2028
★★★★★ ★★★★★ (0)
$37.80
($37.80/kg) | No.: 1307
Delivery 1-3 Days
Oro Caffè La Torretta
Röstfrisch Freshly roasted

Oro Caffè La Torretta

1kg | Whole Bean | 09.2028
★★★★★ ★★★★★ (0)
$30.21
($30.21/kg) | No.: 10783
Delivery 1-3 Days
Alps Coffee ESPRESSO EXQUISIT
Röstfrisch Freshly roasted

Alps Coffee ESPRESSO EXQUISIT

1kg | Whole Bean | 03.2028
★★★★★ ★★★★★ (0)
$43.21
($43.21/kg) | No.: 1082
Delivery 1-3 Days
Quaranta ORO
Bundle Bundle

Quaranta ORO

1kg | Whole Bean | 06.2028
★★★★★ ★★★★★ (0)
$28.05
($28.05/kg) | No.: 11397
Delivery 1-3 Days
La Genovese DEK CUORE D'ORO (Decaffeinated)
Röstfrisch Freshly roasted
Bundle Bundle

La Genovese DEK CUORE D'ORO (Decaffeinated)

1kg | Whole Bean | 07.2028
★★★★★ ★★★★★ (0)
$37.80
($37.80/kg) | No.: 10962
Delivery 1-3 Days
Alps Coffee ESPRESSO 100% ARABICA ORGANIC
Bio Fair Trade

Alps Coffee ESPRESSO 100% ARABICA ORGANIC

500g | Whole Bean | 12.2027
★★★★★ ★★★★★ (2)
$23.28
($46.56/kg) | No.: 10298
Delivery 1-3 Days
Cannizzaro SUPER ESPRESSO
Röstfrisch Freshly roasted

Cannizzaro SUPER ESPRESSO

1kg | Whole Bean | 01.2028
★★★★★ ★★★★★ (1)
$31.30 $34.54 9%
($31.30/kg) | No.: 11359
Delivery 1-3 Days
Caffè Kenon CREMA MOKA
Bundle Bundle

Caffè Kenon CREMA MOKA

1kg | Whole Bean | 03.2028
★★★★★ ★★★★★ (0)
$30.21
($30.21/kg) | No.: 11106
Delivery 1-3 Days