Skip to content

+49 40 822 4567 90

Tartufo & Tartufi

Our delicious truffles from Antica Torroneria Piemontese (Chocolate Truffles) and La Praline

The delicious praline specialty from Italy is pure 'sweet sin.' The finest ingredients make these truffle pralines so precious. Thanks to our affordable prices, you can find the praline variety that best suits your taste. Finest chocolate, aromatic hazelnuts, pistachios, and much more cater to every preference. An ideal treat to try and gift. Antica Torroneria Piemontese has been a leader in its field for years, perfecting nearly all of its flavors. Irresistible. Just as delicious are the Swedish, exquisite chocolate pieces from La Praline. Smooth-melting with extraordinary flavour notes. Our premium pralines are very temperature-sensitive and therefore are paused from April to mid-September. The Swedish chocolate manufacturer La Praline is also renowned for its melt-in-your-mouth, delicious truffles. The creamy, smooth texture makes the cocoa powder-coated pralines melt on your tongue.

33 Products

Black truffles 70% cocoa - Antica Torroneria Piemontese

Black truffles 70% cocoa - Antica Torroneria Piemontese

200g | 05.2027
★★★★★ ★★★★★ (0)
$12.88
($64.40/kg) | No.: 4488
Delivery 1-3 Days
Caramel and hazelnut truffles - Antica Torroneria Piemontese

Caramel and hazelnut truffles - Antica Torroneria Piemontese

200g | 06.2027
★★★★★ ★★★★★ (0)
$12.88
($64.40/kg) | No.: 4439
Delivery 1-3 Days
Citrus truffles - Antica Torroneria Piemontese

Citrus truffles - Antica Torroneria Piemontese

200g | 01.2027
★★★★★ ★★★★★ (0)
$12.88
($64.40/kg) | No.: 4489
Delivery 1-3 Days
Antica Torroneria Piemontese Truffle Stracciatella Bag

Antica Torroneria Piemontese Truffle Stracciatella Bag

200g | 04.2027
★★★★★ ★★★★★ (0)
$12.88
($64.40/kg) | No.: 4429
Delivery 1-3 Days
Truffles with pistachios and white chocolate - Antica Torroneria Piemontese

Truffles with pistachios and white chocolate - Antica Torroneria Piemontese

150g | 03.2026
★★★★★ ★★★★★ (0)
$10.72
($71.47/kg) | No.: 4491
Delivery 1-3 Days
Pistachio and white chocolate truffles - Antica Torroneria Piemontese

Pistachio and white chocolate truffles - Antica Torroneria Piemontese

200g | 06.2027
★★★★★ ★★★★★ (2)
$15.05
($75.25/kg) | No.: 4329
Delivery 1-3 Days
Pralines with hazelnuts and salted caramel - Antica Torroneria Piemontese

Pralines with hazelnuts and salted caramel - Antica Torroneria Piemontese

150g | 09.2027
★★★★★ ★★★★★ (0)
$10.72
($71.47/kg) | No.: 4490
Delivery 1-3 Days
Dark Chocolate & Almond Truffles - Antica Torroneria Piemontese

Dark Chocolate & Almond Truffles - Antica Torroneria Piemontese

200g | 10.2026
★★★★★ ★★★★★ (0)
$13.97
($69.85/kg) | No.: 40024
Delivery 1-3 Days
Cappuccino Truffles - Antica Torroneria Piemontese

Cappuccino Truffles - Antica Torroneria Piemontese

200g | 07.2027
★★★★★ ★★★★★ (0)
$12.88
($64.40/kg) | No.: 4332
Delivery 1-3 Days
Tartufini Mix - Antica

Tartufini Mix - Antica

140g | 06.2027
★★★★★ ★★★★★ (0)
$12.88
($92.00/kg) | No.: 4307
Delivery 1-3 Days
Almond and white chocolate truffles - Antica Torroneria Piemontese

Almond and white chocolate truffles - Antica Torroneria Piemontese

200g | 09.2027
★★★★★ ★★★★★ (0)
$13.97
($69.85/kg) | No.: 40025
Delivery 1-3 Days
Gift bag - italian specialities pistachio - Amaretti Virginia

Gift bag - italian specialities pistachio - Amaretti Virginia

300g | 07.2023
★★★★★ ★★★★★ (0)
$21.55
($71.83/kg) | No.: 4343
Out of stock Unavailable
Mix Gift Box - Antica Torroneria Piemontese

Mix Gift Box - Antica Torroneria Piemontese

750g | 09.2025
★★★★★ ★★★★★ (0)
$54.03
($72.04/kg) | No.: 4472
Out of stock Unavailable